„Хотели, които разказват истории: Архитектура и дизайн без граници“ бе темата на февруарското издание на Клуб на дизайнера – формат за ежемесечни тематични срещи на интериорни дизайнери и архитекти, инвеститори, производители и търговци, съмишленици на АИДБ.

Събитието се проведе на 27 февруари в шоурума на Артефино на бул. „Симеоновско шосе“ 72 в София. Участници и гости имаха възможността да се запознаят на живо с продуктите и брандовете, които предлага компанията, както и с нейния собственик Деница Пенева. В кратка презентация тя акцентира на решения за фасади и екстериор, които дава Артефино, подходящи както за жилищни сгради, така и за хотели.

Свои вдъхновяващи проекти на хотели показаха арх. Николета Балабанова – част от екипа на RT Consult, и арх. Маргарита Темелкова – основател на студио за интериорен дизайн и архитектура „hoUSE OF FUN“ и Петър Денчев – главен мениджър на хотел Gallery 37, чиято история разказаха. Към тях в дискусията се присъедини и арх. Ивайло Мишев – управител и главен проектант на архитектурно студио “АТМ”.

От богатото портфолио с хотелски проекти на архитектурната компания RT Consult арх. Балабанова избра да представи в Клуб на дизайнера един от последните проекти, в който участва – балнеохотел „Атмосфера“ в Павел баня, който разказва историята на минералната вода и полезността й и създава преживяване.

„Уау“ ефекта, според арх. Балабанова, създава пpocтopният лoби бap c aтpиyм и витpини открива глeдĸa именно ĸъм вътpeшния двop, ксъдето ca cитyиpaни oтĸpит бaceйн, зoни c шeзлoнги зa пoчивĸa, вepaнди нa pecтopaнт и пoĸpит вътpeшeн бaceйн. Пapтepът oбxвaщa вcичĸи oбщecтвeни фyнĸции, a вcичĸи ocтaнaли нaдзeмни нивa ca c xoтeлcĸи cтaи, oбeдинeни oт eднa обща тераса. Πocpeдcтвoм вътpeшнo cтълбищe и acaнcьop, фyнĸциoнaлнo cвъpзaни c лoбитo, ce дocтигa дo пиaнo бap и игpaлeн ĸът, paзпoлoжeни в пoдзeмиeтo нa cгpaдaтa. B зaпaднoтo ĸpилo ocвeн ĸoнфepeнтния блoĸ ce нaмиpaт дeтcĸи цeнтъp и бижyтo нa xoтeлa – CΠA зoнaтa c пpидpyжaвaщитe гo бaлнeoлoжĸи пpoцeдypи и мeдицинcĸи цeнтъp.

В югоизточната част на партера са организирани ресторанти със 120 седящи места и ресторант. В същото крило се помещават и всички прилежащи функции към ресторантите – кухни, складове и помещения за персонала.

Интepиopът зa xoтeлcĸитe cтaи e peшeн в гaмaтa нa зeмнитe тoнoвe, ĸoитo пpидaвaт yют и тoплинa нa пoмeщeниятa, пpидpyжeни c изoбилиeтo oт ecтecтвeнa cвeтлинa, ce oбpaзyвaт мнoгo пpиятни пpocтpaнcтвa, пpeдpaзпoлaгaщи ĸъм cпoĸoйcтвиe и пълeн peлaĸc нa гocтитe нa бaлнeoxoтeлa.

Maтepиaлитe, пoдбpaни зa ĸopидopитe ĸъм xoтeлcĸитe cтaи, ca cвeтли и шyмoпoглъщaщи зa пoдcигypявaнe нa тишинaтa нa пoчивaщитe. Aĸцeнтът e в мoĸeтa и вepтиĸaлнитe мoдyли, oбoзнaчaвaщи нoмepa нa cтaятa. Щo ce oтнacя дo интepиopнитe peшeния зa oбщecтвeнитe зoни – тaм ca зaлoжeни ecтecтвeнитe мaтepиaли нa пo-гoлeми плoщи, cъчeтaни oтнoвo cъc cъщaтa гaмa нa зeмнитe цвeтoвe и злaтнитe aĸцeнти.

Докато „Атмосфера“ paзпoлaгa cъc 145 cтaи, стaндapтните сред които са пo 40 ĸв. м и тepaca, то бутиков хотел „Галерия 37“ в Пловдив, който представиха арх. Темелкова и Петър Денчев е едва с 14 стаи и малки пространства, които са били едно от най-големите предизвикателства при проектирането.

„Галерия 37“ се намира в Стария град – в непосредствена близост до пленяващия със своята магнетичност и минало “Античен театър”, датиращ от I век, първата българска гимназия, построена през 1868 г. и с двор и тераса гледаща към храм “ Св. Димитър”, чийто основни са положени преди 800 години и прилепен до къщата музей “ Клианти “ построена в средата на XVIII век. Неповторима локация, която вдъхновява не само инвеститора, но и самата арх. Темелкова. Така те заедно създават едно бижу, където туристите и ценителите на изкуството да се чувстват така, както на малко места по света биха могли!  Успяват да съчетаят традиции, история, изкуство и модерност и да предадат духа и емоцията на града.

Хотел Gallery 37 се помещава в стара къща, датираща от неокласицизма, реставрирана през 2019г., с 11 уютни стаи, всяка от които разполага със своята идентичност, благодарение на единайсетте шедьовъра в оргинал на най – известните български  художници. Своеобразната експозиция започва още от входа на хотела и фоайето, продължава в стаята за хранене и по стените на стълбището. А Румен Жеков, един от най–известните пловдивски художници, оставя своя почерк в изграждането на хотела с участието си в цветовото решение на стаите и хотела.

Предизвикателствата пред реализирането и на концепцията и на проекта са много, разказват Маги и Петър. Когато инвеститорът взема къщата, тя е в окаяно състояние, което налага цялостното й разрушаване, като се запазват само фасадите. На мястото на съществуващите три етажа, са изградени нови четири, като са запазени съществуващите размери на прозорците по фасадите и височината на сградата.   Етажното пространство не е голямо, но с находчиви решения в хотела са разположени  по три стаи на етаж – всяка със собствена баня,  рецепция и зала за закуска. На  последния етаж, стаите са с големи бани, като една от тях има и вана, допълнителна  романтика създават малките тераси с невероятна гледка към Стария град и Пловдив.

Единайсетте стаи на хотела са с различен дизайн, вдъхновен от традиционните  български къщи от Възраждането и последвалия Неокласически период. Основен  акцент в помещенията са специално произведените за хотела осветителни тела –  панели, изработени на базата на оригинални мотиви от старите дървени тавани,  осветени с лед светлини. Тапетите в стаите също са поръчкови и за тях отново са  интерпретирани различни класически мотиви от нашата история.

Баните също имат арт решение, което да подхожда на общата концепция. Вместо  цялостна облицовка с плочки, за акцент са използвани рисувани за проекта тапети и  принтове върху стъкла.

Сутеренът е частично вкопан, като има добро естествено осветление от прозорците на нивото на улицата. В него са разположени две стаи и помещение за закуска.

Малкият двор също е разработен, така че да се използва максимално – обособена е  тераса с италианска мека мебел и масички за кафе и закуска. Добавено е и умерено  озеленяване, така че да не се скрива гледката към църквата, разположена в  съседниядвор.

Фасадата е изцяло възстановена, като необходимите технически елементи като улуци и осветления, са максимално скрити – боядисани в цветовете на фасадата или вградени, за да не накъсват и развалят визията на класическите елементи. Добавено е и ефектно съвременно осветление, което да подчертае орнаментиката.

Основната задача пред проектантите е напълно изпълнена – хотелът да има собствен характер и уникалност. Да създава интерес, да вълнува и провокира гостите. Да доставя удоволствие и наслада от допира с различни майстори и тяхното творчество. Гостите на хотела посреща и изпраща „Скитникът“ – бронзовата статуя от 1982 г., на неповторимия Павел Койчев.

Много малко са така наречените дестинация хотели у нас, казва Петър Денчев. И „Галерия 37“, макар и толкова отличителен и вълнуващ, не причислява към тях, защото сам по себе си Пловдив е притегателен център и хотелът само може да придаде повече добавена стойност както на града, така и на гостите му. Той е категоричен, че подобни проекти са много стойностни и рентабилни, защото историята няма срок на годност. „Ние не се борим с трендове. Ние сме трендът.“, казва с основателно самочувствие той и пожела на интериорни дизайнери и архитекти висок морал, когато се захващат с подобни проекти, отношение към историята и културата, в които чрез работата си да възпитават и своите клиенти. Съветът му към архитекти и дизайнери бе да не се подават на финансови изкушения, неморални и неетични предложения и да пазят наследството, което имаме. А на инвеститорите – да се вслушват в думите на професионалистите.

Да, важно е да можеш да кажеш „не“, каза и арх. Мишев и призна, че самият той е отказвал не един проект.

В края на дискусията модераторът Жулиета Серафимова даде ценни насоки на интериорни дизайнери и архитекти като сподели както интересни и важни детайли от „кухнята“ на хотелиерството, така и тенденциите в инвестициите в хотели в България. Според нея все повече ще се инвестира в алтернативни места за настаняване като малки бутикови хотели, луксозни глемпинги и др.

Събитието завърши с коктейл и нетуъркинг в приятната и предразполагаща за неформални разговори на чаша вино обстановка в шоурума на Артефино.

За участниците в Клуб на дизайнера:

Арх. Николета Балабанова е част от екипа на RT Consult. Завършва Архитектура в УАСГ и магистратура в Политехническия университет в Милано. Дипломира се в катедра „Жилищни сгради“, като проявява огромна страст към проектирането на такива в професионалната си практика. Намира вдъхновение в предизвикателствата на архитектурната професия, а любимият й проект е винаги последния, по който е работила.

Арх. Маргарита Темелкова е основател на hoUSE OF FUN от 2012 г., като днес вече има богато портфолио от над 250 проекта – малки и големи жилища, офиси и други обществени пространства. Сред множеството различни проекти две теми са особено любими и специални за нея – възстановяване на стари къщи и хотели. Затова и за нея е изключително удоволствие и удовлетворение работата й по бутиков хотел „Галерия 37“ в Пловдив. Проектът е удостоен и с две награди – от “BIG SEE AWARD “ и от „Сграда на годината 2020“ .

Петър Денчев е не само мениджър на хотели и председател на Сдружение на пловдивските хотелиери, но и експерт по изработката на цялостни предпроектни проучвания, анализ на сградите и заобикалящата ги архитектура, изграждане и ръководене на екип архитекти, инженери и археолози, както и осигуряване на административните разрешения и становища във връзка с проектите. Притежава повече от 7 години опит, който включва реализиране на над 4000 кв. м. РЗП в защитена зона, инфраструктурни проекти в защитена зона, археологическо наблюдение и археология. Той е сред редките експерти в устойчивото строителство, които успешно съчетават модерните практики в строителството, с мисията да се съхрани богатото архитектурно наследство.

Жулиета Серафимова е хотелиер с над 30 години опит, от които 14 е генерален мениджър на група хотели в София: 5-звездния Гранд хотел Мулениум, 5-звездния Гранд хотел София, 4-звездния Сентръл парк хотел до НДК, сега Rosslyn, 4-звездния Суит хотел София, сега Work nomads. Понастиящем консултира различни инвеститори на хотелски проекти – етап преди откриване и работа с екипи след откриване.

За Артефино

Артефино е компанията, която наложи фасадните греди от композитно дърво като стандарт за елегантност и издръжливост на българския пазар. Продуктовото портфолио е богато и включва още: фасадни облицовки и греди, декинг настилки от композитно дърво, стилни градински мебели с италиански дизайн, декоративни стенни и таванни панели от бамбуково дърво. Съчетавайки форма и функционалност, иновация и традиция, Артефино предоставя свобода засъздаване на естетически завършени и устойчиви пространства.