В ноемврийската ни тематична среща в Клуб на дизайнера поставихме на дискусия предизвикателствата при създаването и обновяването на офис пространствата през последните години, съобразно променящите се условия на работа, постигането на резултатност за компаниите и на висок стандарт на проектиране, избора на продукти и материали в контекста на устойчивостта и грижата за здравето на хората в работна среда.

Събитието, организирано от Асоциация на интериорните дизайнери в България, съвместно с Office1, се проведе в офиса на Schneider Electric в Бизнес парк София.

Вечерта започна с майсторски клас с арх. Ангел Захариев – съосновател на А и А Архитекти, работил по проектирането и реализацията на многобройни проекти, включително на редица ключови обекти в София, определящи посоката на съвременната архитектура в България, на тема „Бъдещето на офисите и офисните сгради в постпандемичния свят“.

В първия панел на Клуб на дизайнера Blueprint Architects, Office 1 и Schneider Electric представиха обновения офис на Schneider Electric – от идеята до финалните щрихи и участието на всяка страна в процеса.

Арх. Мирлев отбеляза, че проектът е реализиран по време на Ковид. При реализиране на интериорните пространства Blueprint Architects са следвали стандартите и изискванията Schneider Electric, запазване на фирмената идентичност и влизане в рамките на бюджета. Офис пространството от 748 м2, включва рецепция, 55 работни места, 7 различни по големина конферентни зали, 11 телефонни кабинки, зона за отдих, обща кухня и шоурум.

Ива Кудева, собственик на Ив Елементс – компания експерт по подов дизайн, фокусирана предимно в изграждане на концепт по отношение на подовите настилки за обществени пространства, представи функции на подови настилки за офисните пространства. В презентацията си Ива показа редица проекти в Германия и България, реализирани с участието на Ив Елементс – официален представител и дистрибутор на Ntgrate за Берлин, Мюнхен и България и на Кора Италия за Берлин.

В дискусионния панел „Обновяване на офис пространства“ продължихме зададената от арх. Ангел Захариев тема в мастър класа – тенденциите в офисните пространства в постпандемичния свят. В дискусията участваха: арх. Стоян Мирлев и арх. Илия Христов – Blueprint Architects, арх. Милена Филчева-Торньова – bureau XII, арх. Дарина Върбанова – Ди Ви Дизайн, арх. Мартин Ряшев – ДА Архитекти и архитекти и  интериорни дизайнери, гости на събитието. Разговора с тях води Мария Велева – предприемач; управляваща семейната фирма Застрахователен брокер „Балкан“.

Темата за дизайна на офисните пространства винаги е актуална, поради бързо променящите се условия на работа, изисквания на инвеститорите и предлаганите на пазара иновативни материали, продукти и решения.

Ковид пандемията със сигурност бе знакова по отношение на промените във вида и функцията на работното място. Две години по-късно, след периода на съкращаване на физическите работни места в офисите и преминаването почти изцяло в режим на хоум офис, днес отново е налице връщането на хората в офиса и това е едно от големите предизвикателства пред мениджърите на компаниите.

Компаниите установяват по-ниска производителност и затруднена екипна дейност при работа от вкъщи. В същото време обаче хората са установили трайни навици за работа от дома и голяма част от тях не искат да се върнат в офиса. Това предпоставя търсенето и реализирането на хибридни решения както за работа на служителите, така и за интериора на офисните пространства с вече различна функционалност.

Професионалистите търсят варианти да смесват, но да смесват по правилния начин, отбеляза арх. Мартин Ряшев.

Дистанционните модели на работа съществуваха и преди Ковид, но Ковид ги наложи спешно повсеместно и се яви като акселерация на процесите.

Повече интерактивни зони за колаборация и работа в екип, зони за релакс, смарт хоум системи, деперсонализиране на работното място са само част от тенденциите в офисните пространства в поспандемичния свят. Засилва се и фокусът върху устойчивостта: оптимизиране на разходите, пасивни офиси с повече дневна светлина и слънчева топлина, материали с доказан произход и пр. и върху създаването на здравословна работна среда, обръщайки все повече внимание на осветлението, вентилацията, акустиката, цветната температура, материалите.

Сградите стават все по-сложни и все по-трудно се овладяват, смята арх. Милена Филчева-Торньова. Според нея съвременният офис не изисква толкова много технологии, които по-скоро натоварват и отнемат от архитектурата и дизайна, а постигане на баланс между технологии и естествени материали и ресурси.

Пример за това е проектът на bureau XII за Сграда MIR / МИР на столичната ул. “Денкоглу” 6, който спечели първа награда в категория „Офиси и корпоративни сгради“ в конкурса Сграда на годината 2023.  За съвременната офис сграда, на мястото на бившето кино „Мир“, са използвани предимно естествени материали. Фасадата е от видим бетон и мащабно остъкляване, а внимателно изработеният интериор прелива от естествена светлина.

Наред с класическите офиси, промени търпят и оpen space пространствата, които стават все по-мултифункционални.

Изводът: Интериорният дизайн на офис пространствата е изключително важен за комфорта, физическото и психично здраве на хората и за високата производителност на компаниите. Но той е само една малка част от пътя към успеха на компаниите и благополучието на хората. Ако няма добър мениджмънт, добро отношение и добри практики, компанията не би си задържала служителите; интериорът не може да компенсира тези важни аспекти.

Физическата среда, която архитекти и дизайнери създават, е функция на това, към което се стреми компанията. Архитектите и интериорните дизайнери трябва да отговорят на изискванията на клиентите си, но и да образоват, информират, консултират инвеститорите за възможностите и решенията, които считат за добри и да им ги предложат адаптирани към концепцията на компанията.

Офис тенденциите у нас и извън България коментираха и професионалисти от публиката. От примерите стана ясно, че на Запад фокусът, също като тук, е върху интеракцията, но в по-голям мащаб и напредналост в решенията и реализацията. В същото време обаче американски компании, включително и такива с офиси в България, се придържат към работните места, тип клетки, чиито фокус е изключително високата производителност, а не комфорта на служителите.

Живеем във време, в което добрият офис дизайн означава повече от висока производителност и приятна естетика. Офисът на бъдещето продължава да се развива и модифицира много бързо. Той ще трябва да бъде повече от просто място за работа; ще трябва да бъде съвкупност от  пространства, които вдъхновяват и се адаптират към променящите се нужди на своите потребители, давайки приоритет на гъвкавостта, избора и висококачественото потребителско изживяване, за да гарантират, че работните места остават подходящи и отзивчиви в един бързо променящ се свят. – коментира арх. Дарина Върбанова.

Проект: Блупринт Архитекти

Проект: bureau XII

Проект: ДА Архитекти

Проект: DV-Design

За участниците в дискусията:

Арх. Милена Филчева-Торньова е съосновател, заедно с арх. Петър Торньов, на бюро за архитектура и урбанизъм  “bureau XII” (B-12 ЕООД).

Мисията на Bureau XII е създаването на устойчиви и качествени пространства, както в архитектурата, така и в градската среда. Особено важно за екипа на бюрото е взаимодействието между човешката намеса и природата. Bureau XII има реализирани знакови проекти в България, Румъния, Австрия и Гърция.

Арх. Мартин Ряшев е съосновател на студио за съвременна архитектура и дизайн DA Architects .

В работата, студиото търси баланса между даденостите на средата, изискванията на клиента, функцията, материалите и детайлите така, че да създаде едно цялостно решение със собствен характер и естетика. Това е похватът, който студиото прилага във всичките си задачи, от продуктов дизайн и интериорни проекти до проектирането на сгради. Проектите се характеризират с подчертана индивидуалност, като голяма част от тях са носители на редица авторитетни български и международни награди.

Арх. Дарина Върбанова е основател на DV-Design. Започва своя професионален път с голям проект непосредствено след завършването на архитектурното й образование. Интериорният дизайн идва като естествено продължение на архитектурната й дейност и в годините се специализира в проектирането на съвременни луксозни сгради и интериори.


Арх. Стоян Мирлев и арх. Илия Христов са основатели на студио за архитектура и интериорен дизайн „Блупринт Архитекти“. Ръководят множество интериорни проекти, като участват активно както в процеса на дизайн, така и в реализацията им. Професионалисти с над 12 години опит в проектирането на сгради с различен мащаб и функционалност. Завършили са „Архитектура” в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) – София, където арх. Мирлев в момента преподава в Катедра „Интериор и дизайн за архитектурата”.