Съвети, хакове и трикове при работата с ограничено място споделиха в Клуб на дизайнера във Варна арх. Катерина Танева /Domo/, арх. Павлета Павлова /Leta Lova/, инж. Екатерина Николова и инж. Ивон Димитрова /Meraki design/.
Събитието се организира от представителите на АИДБ във Варна Сияна Георгиева и Симеон Георгиев от студио Bonbon. Домакин бе магазин за обзавеждане за баня “Djia”.
Какви са „тайните“ при проектирането на малки пространства, така че да се уютни, красиви и функционални, както всяко друго пространство?
Да комбинираш няколко функции в една.
Да приоритезираш важните елементи които клиента желае. За останалото – ако има място. Ако проектирате място за дългосрочно ползване, например, добре е в него да има повече място за съхранение. Тоест това е приоритет пред другите неща.
Да правиш компромиси, в търсенето на баланс. И тук идва въпросът: Компромис или функционалност? А отговорът е – зависи от задачата.
Но преди всичко друго – много предварителни разговори с клиента, за да може той самият да разбере какво иска.
Защото:
Клиентите винаги гледат и дават за пример доста по-големи пространства от това, с което разполагат, никога не показват по-малки. Също винаги искат по много неща и никога не стига мястото.
Интериорните дизайнери, като професионалисти, трябва да им обяснят как стоят нещата и с какво разполагат. Когато не разбират с колко място разполагат, отивате заедно на обекта и му показвате на място – чертаете по земята с тебешир, ако трябва, съветват професионалистите.
И още нещо: Много е важно правилното разпределение на бюджета от дизайнера.
Какви похвати в проектирането и интериорния дизайн на малки пространства споделиха още участниците в дискусията:
При малки обеми се връщат старите гардероби от едно време, където над леглото и отстрани на него има шкафове.
Ползва се светлината като похват за илюзионно уголемяване на помещението.
За увеличаване на обема също така помагат огледалата, присъствието на геометрични шарки (вертикални или хоризонтални), настилката да се постави в диагонална посока, също така поставянето й от пода към стената, да е навсякъде еднаква и да няма подови лайсни, които визуално да намалят помещенията.
Ако всичко това ви е било полезно, заповядайте отново в Клуб на дизайнера. Предстоящите събития във Варна и в София следете на фейсбук страницата на АИДБ: https://www.facebook.com/aidb.bgOfficial.
За участниците в дискусията:
Арх. Павлета Павлова
Още в средното образование – “Вътрешна архитектура” в ПГГСД “Николай Хайтов”, гр. Варна, Павлета Павлова трупа професионален опит в сферата на интериорния дизайн и разширява кръгозора си към архитектурата, знанията за която надгрежда във висшето си образование – Архитектура.
Арх. Павлета Павлова притежава повече от 13 г. опит в проектирането и реализирането на множество мащабни проекти, разработени в екип, в различни студиа за архитектура и интериорен дизайн. Към момента практикува професията архитект и е собственик на Leta Lova – Архитектура и Интериорен дизайн. Проектите на студиото обхващат архитектура, интериорен дизайн и дизайн на мебели. В работата си екипът подхожда индивидуално в зависимост от характерните дадености, идейно и интуитивно към изискванията на клиента, следвайки функционалност и естетика в стремежа си да създаде среда, благоприятна за Човека.
Арх. Катерина Танева
Арх. Катерина Танева е основател на DОМО – Интериорен Дизайн и Архитектура Варна.
Завършва специалност “Архитектура” през 2013 година. Още по време на студентските си години осъзнава, че интериорният дизайн я привлича с особена сила. Започва кариерата си като фрийлансър, работейки с клиенти от цял свят. Не след дълго поема първите си проекти с клиенти от страната: изпълнени до ключ луксозни и ваканционни жилища, офиси, хотелски стаи и обществени сгради.
Арх. Катерина Танева има публикувани проекти във водещи специализирани печатни издания за интериорен дизайн. Богатото портфолио показва способността й да се адаптира към различни стилове и изисквания, както и умението да преобразява обикновените пространства в уникални и функционални произведения на изкуството.
Мисията на студио DOMO е да предостави цялостно архитектурно и дизайнерско обслужване, което започва от първоначалното проучване на помещението или терена и води до реализацията на завършен интериор с всички необходими мебели и довършителни дейности.
Най-важното за арх. Танева е интериорният дизайнер да е наясно с навиците, интересите и мечтите на клиента, за да му предложи най-подходящите решения, при това без да налага мнението си.
Ивон и Екатерина – Meraki design
Ивон и Екатерина са собственици на интериорно студио Meraki design. Завършили са Лесотехнически университет – София със специалност “Инженерен дизайн”, след което близо 4 години трупат опит като проектанти във фабрики за производство на мебели и в интериорни студия. Желанието за развитие, породено от страстта им към интериорния дизайн, ги събра и се ражда общото им начинание Meraki design.
За Ивон и Екатерина дизайнът е медиацията между проектирането и творенето, между практичност и естетика. Екипът се стреми да уравновесява двете крайности и да създаде проект, който е органичната симбиоза помежду им, пречупвайки я през желанията и чувството за естетика на клиентите.
Вече година Ивон и Екатерина променят живота на хората; помагат им да създадат мечтания си дом като са до тях през целия процес, наречен основен ремонт.